Jak pokonać nieśmiałość

Nieśmiałość to cecha, stan który powoduje wycofanie w sytuacjach u podłożu emocjonalnym, werbalnym, fizycznym, poznawczym. Wydaje się, że nieśmiałość to stan, który dotyczy prawie każdego. W zasadzie jest w ona w większości nas. W mniejszym lub większym stopniu. U niektórych ujawnia się wraz z pojawieniem się bodźców przyczyniających się do zmiany swojego zachowania. Np. kompleksy są takim powodem. Najważniejszym punktem zapalnym przy nieśmiałości jest ludzka psychika.

Co zrobić i jak sobie radzić z nieśmiałością?

Pozbycie nieśmiałości to nie lada wyczyn. Samo pozbycie raczej odpada ale ograniczenie jej do minimum a przynajmniej do stanu który pozwoli zawiązywać znajomości, odnajdowanie się w towarzystwie jest na wyciągnięcie ręki. Nasze myśli powinny być skupione na tym co jest tu i teraz. Nie analizujmy. Ekspertami nie jesteśmy w tej dziedzinie ale doskonale wiemy co mówi, gdyż sami doświadczamy nieśmiałości. Jeżeli zastanawiamy się nad zrobieniem czegoś gdyż boimy się, że ktoś nas wyśmieje, oceni to oznacza tylko, że mamy o sobie bardzo wysokie mniemanie, które nigdy nie zostało zweryfikowane. Osoby, które nie są nieśmiałe nie boją się danych sytuacji gdyż są świadomi, jak mogą zostać odebrani. My natomiast przez to, że budujemy swój własny idealny świat przez nikogo nie zweryfikowany nie jesteśmy świadomi jak nas przyjmie otoczenie. Nie boimy się ludzi, otoczenia. Boimy się, że ktoś zawali nasz dobrze ułożony Świat. I stąd rodzą się kompleksy. I zacznij do tego – pozbądź się swoich kompleksów, bez tego nie uda Ci się być mniej nieśmiały.

Nieśmiałość psychologia

Nieśmiałość jest często mylona z innymi zaburzeniami natury psychicznej, dlatego bardzo często trudno ją odróżnić gdyż posiada cechy, które również występują w innych zaburzeniach. Ale tak jak mówi pojęcie nieśmiałość to stan psychiczny. Nieśmiałość jest stanem, który powoduje głębokie przeżywanie trudnej sytuacji, która powoduje wystawienie własnej osoby na próbę przed nieznanym zdarzeniem. Np. publiczny występ dla osoby nieśmiałej będzie bardzo dużym przeżyciem i bardzo stresującym, gdyż skupia się nie na wykonaniu zadania tylko na tym czy wydanie dobrze, jak zareagują ludzie itp. Można powiedzieć, że analizuje na wszystkie sposoby to co może się zdarzyć. I w dodatku nie w sposób, który mógłby jej pomóc.

Jak pokonać nieśmiałość w towarzystwie

Rozmawianie w dużym gronie nie jest niczym szczególnym. Ale gdy ktoś kieruje się do Ciebie z rozmową nie kieruj się zdaniami tylko twierdzącymi, bo gdy ktoś zada Ci pytanie np. jak w pracy? to nie pyta po to aby usłyszeć, że ok, dobrze. Tylko po to aby temat się rozwinął. I wówczas gdy ktoś zada Ci takie pytanie a w Twojej głowie logika powie Ci, że trzeba odpowiedzieć twierdząco to przestaw swoje myślenie na zadaniu pytania. Rozmowa przede wszystkim składa się na zadawaniu pytań, rozwijaniu swoich wypowiedzi. Poza tym musisz też wybadać towarzystwo czy jest rozmowne. Gdy pada temat na który masz wiedzę, nie unikaj rozmowy. Rozmawiaj przede wszystkim o pozytywnych rzeczach, smutów jedynie się słucha i też nie zawsze. Ciężko dzisiaj znaleźć kogoś komu można gadać smuty, bo nikt nie lubi marudzenia.

Jak pokonać nieśmiałość do mężczyzn

Mężczyzna ma za zadanie zdobywać dziewczynę ale nie za nią rozmawiać, niestety ale jak już mężczyzna zacznie Cię zdobywać to nie możesz pozostać cichą myszką. Jeżeli bardzo trudno przychodzi Ci rozmowa z nowym mężczyzną to zacznij zadawać mu pytania na temat jego zainteresowań, życia, hobby, muzyki, historii życiowych. Gdy poznasz go bliżej i Cię zainteresuje to uwierz ale Twoja nieśmiałość spadnie to minimum, bo poczujesz, że jest interesujący. Gdy zacznie sam zadawać pytania nie ograniczaj się do zdawkowych odpowiedzi a mów pełnymi zdaniami. Nie zamykaj się w sobie gdy ktoś chce się czegoś od Ciebie dowiedzieć. On też chce sprawdzić co robisz w życiu, czym się zajmujesz itp. To zapoznanie sprawdza czy macie ze sobą coś wspólnego. Ale co gdy podoba Ci się chłopak i chcesz zwrócić swoją uwagę? Poprosić go o przysługę – to najpopularniejsze kobiece narzędzie. Wówczas facet czuje się doceniony i bardzo zachęcony.

3 myśli na “Jak pokonać nieśmiałość”

  1. Może trochę racji masz, ale przy jak to mówisz zdobywaniu warto dzielić się swoimi zainteresowaniami. dziewczyna jeśli widzi zainteresowanie na pewno przełamie się bo pochłonie się w swoje ulubiony zespół czy książkę o których będzie rozmawiać.

  2. Nieśmiałość… To długi temat, kiedyś bałem się odezwać, nienawidziłem patrzeć w oczy innym, obawiając się, by nie odgadli co myślę. Teraz jest już lepiej, choć nadal jestem do tyłu z kontaktami miedzy ludzkimi, najczęściej przytłacza mnie ilość zmiennych, które trzeba brać pod uwagę, rozmawiając z innymi. Zainteresowania, denerwujące rzeczy, uwielbiane rzeczy, czy lepiej powiedzieć to, czy tamto, szybka analiza, a i tak coś palnie głupiego. I te przytłaczające charaktery, potrzeba błyszczenia na siłę, obserwowanie każdego ruchu, nie dla mnie, zbyt wyczerpujące, dlatego wole słuchać i wtrącić jedno słowo, niż cały czas gadać. Post fajny i ciekawy. Pozdrawiam.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *