01.03.
#1
[Obrazek: orange_ribbon.png]To nieformalne święto ma na celu propagowanie działań i zachowań uświadamiających istotę i wagę problemu fizycznej lub psychicznej autoagresji. Do jej najczęstszych przejawów należy samookaleczenie jak również prowokowanie lub poddawanie się agresji innych osób. Tego dnia, solidaryzując się z osobami dotkniętymi tym problemem, zakładamy białą wstążkę. Pomarańczową noszą osoby, których ten problem osobiście dotyczy, a biało-pomarańczowe osoby zaangażowane w poprawę sytuacji osób wykazujących autoagresję.
Autoagresja może wynikać z czynników emocjonalnych, depresji, zaburzeń osobowości czy niepowodzeń społecznych. Dotyczy ona osób w różnym wieku, chociaż najczęściej rozpoczyna się już w młodości.


Niewiele osób zdaje sobie sprawę, że 1 marca obchodzony jest Światowy Dzień Świadomości Autoagresji. W bieżącym roku Fundacja Zobacz… JESTEM chce zwrócić uwagę na ten problem, organizując kampanię Czerwony Pasek. Celem akcji jest zwiększenie świadomości społecznej na temat autoagresji oraz walka ze stereotypizacją i wykluczeniem poprzez profilaktykę zachowań autoagresywnych dzieci i młodzieży..
Autoagresja to działanie, które często ma na celu zredukowanie napięcia emocjonalnego, bywa sposobem na wymierzenie sobie kary, ale jednocześnie stanowi wołanie o pomoc. Jednym z rodzajów autoagresji jest samookaleczanie (najczęściej nacinanie skóry, rzadziej poparzenia czy zadawanie sobie ciosów). W Polsce samouszkodzenia są w dalszym ciągu tematem tabu. Niezbędne są działania profilaktyczne, edukacja i umiejętne reagowanie. Na świecie częstość występowania problemu szacuje się na 4%-21%, a co najmniej 5% osób dokonujących samookaleczeń popełnia w końcu samobójstwo. Według polskich badań z 2013 roku samookalecza się 8% młodzieży w szkołach ponadpodstawowych. Liczba młodych ludzi dokonujących samookaleczeń stale wzrasta.
Odpowiedz


Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości