Altruizm
#1
Skoro bylo o egoizmie to teraz poruszmy temat altruizmu.
Altruizm (od łac.rdzenia alter - inny, drugi) - jest to zachowanie na rzecz innych, dzialania na korzyść innym osobom. Polega na dobrowolnym ponoszeniu pewnych kosztow przez osobe, przeciwienstwo egoizmu.  Jest to podstawowe pojecie socjobiologii. Termin ten wprowadzik August Comte w pierwszej polowie XIX w jako pojecie dotyczące zachowania czlowieka, który potrafi zrzec sie części swoich praw na rzec innych.
W altruizmie występują dwie sytuacje z zachowania:
1. Sytuacja górki gdzie jednostka altruistyczna pomaga innej jednostce, która dzięki pomocy znajdzie siebw lepszej sytuacji niz jednostka pomagająca
2. Sytuacja dołka, gdzie jednostka altruistyczna pomaga jednostce będącej w gorszym położeniu.
Altruizm moze byc: skrajny (pomagaj zawsze) i warunkowy (pomagaj z prawdopodobienstwem).
Jezeli jednostka altruizmu poświęca sie bez możliwości uzyskania greatyfikacji jest to altruizm twardy. 

A więc... Czy altruizm jest potrzebny? Jeśli jest sie altruistą oznacza to, ze - mówiąc kolokwialnie - trzeba mieć twardy tyłek skoro ma.sie miękkie serce? A moze alteuizm jest forma egoizmu tylko taką ukryta? Jestescie altruistami?
Odpowiedz
#2
Nie jestem, raczej bardziej egoistą. Zwykle pomagam bezinteresownie ale bez straty dla siebie. Ale potem oczekuje rewanżu.
Nie wiem jakie jest podłoże altruizmu, ale wydaje mi się że wychowanie tu ma wiele do życzenia albo wszystko. Wydaje mi się że osoby tego typu były wychowywane w pewnego rodzaju reżimie. Że albo pomagasz i żyjesz po to żeby pomagać, albo nie jesteś nic wart i w ogóle nie jesteś nikomu potrzebny. To co wtedy pozostaje? Bezinteresownie pomagać za wszelką cenę, nawet swojej godności.
Mam wrażenie że siostry zakonne są takie właśnie. Bo tak naprawdę w hierarchii kościelnej nigdy i dalej nie mają nic do powiedzenia.

Wysłane z mojego SM-J530F przy użyciu Tapatalka
Odpowiedz


Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości