Asertywność, cecha pozytywna(?).
#1
Witam wszystkich. W tym wątku chciałbym zaproponować temat o asertywności.

Czym ona dla Ciebie jest, przynosi więcej plusów czy minusów i czy posiadasz takową cechę (jeśli tak to opowiedz w jakich czynnościach najszczęśniejszej się objawia).
#2
Co do asertywności uważam, że jest jak najbardziej pozytywną cechą. Każdy powinien mieć swoje zdanie i nie bać się go wyrażać. Mi jednak przychodzi to bardzo ciężko często mam obawy że swoją wypowiedzią mogę kogoś urazić, zniechęcić do siebie i najczęściej wolę to przemilczeć lub przytakuję.
#3
Asertywność to, o ile dobrze rozumiem, umiejętność przekazywania informacji. Jednak umiejętność taka jest bardzo względna i zależy od tego komu i w jakich warunkach te informacje się przekazuje. Ja mogę być czasem bardzo asertywnony, czasem wcale nie asertywny. Czy więc coś takiego jak asertywność w ogóle istnieje, czy jest może kolejnym płytkim wyjaśnieniem dużo głębszych rzeczy, wciskanym przez "ekspertów" od pozytywnego myślenia?

asertywny, nie asertywnony...
#4
właśnie to jest problemem. Tobie Tajna łatwiej jest powiedzieć że poziom asertywności się zmienia, zamiast że ona jako rzecz nie istnieje. mam na myśli że to co istnieje to jest stan w którym ktoś jest w lepszym lub gorszym kontakcie z innymi. to nie jest jakaś cecha osoby, ale stan w którym ta osoba może się znajdować lub nie. To jest ważne rozróżnienie, bo nad cechami ciężko jest panować, bez potępienia ich, a więc i siebie, a stan można wyzwalać lub nie dopuszczać do takiego wyzwalania.
#5
Naukowcy rozróżnili 3 postawy podstawowe, reakcje na sytuacje: agresywną, asertywną i uległą.
I człowiek stosuje je na co dzień.
W agresywnej postawie człowiek nie respektuje praw innych, nie uwzględnia dobra drugiego.
W postawie uległej osoba nie respektuje swoich praw, lekceważy swoje poglady i uczucia.
W postawie asertywnej uznaje swoje prawa i respektuje prawa innych.
Np. proszę kogoś o coś. Postawa agresywna - nie dopuszczę, by ta osoba odmówiła. Postawa uległa - poproszę tak, jakbym nie chciała, by ktoś mi to coś zrobił. Postawa asertywna - poproszę, ale liczę się z tym, że dana osoba może odmówić.

Moim zdaniem asertywność w wielu przypadkach się przydaje w życiu.
#6
Z tego wynika, że jestem asertywny/uległy Język Ale wydaje mi się, że każdy człowiek postępuje wedle wszystkich tych trzech typów w zależności od sytuacji Oczko Tylko jedno z tych trzech dominuje najczęściej. U mnie właśnie najczęściej dominuje asertywność i uległość.
#7
Asertywnosc to bardzo wazna cecha, dzieki niej mozemy byc soba, robic co chcemy nie urazajac innych. Jak dla mnie to najlepsza z tych 3postaw,ale niestety i tak tej cechy nie posiadam.jestem uległa Smutny
#8
Przytulanie my ulegli musimy trzymać się razem XD
#9
Mej osobie akurat brak asertywności, oraz wyobraźni gdy zamknę oczy dodatkowo Oczko nie umiem jej zdobyć, czytałem książki p. Foley i innych potem naszych krajowych autorów o tej asertywności, nic dalej to samo brak jej.
#10
No tak niestety sama wiedza o asertywnosci nie wystarcza. Trzeba ciezko pracowac nad soba. Ale z drugiej strony jesli zrobie po swojemu i nie ulegam to potem czuje sie taka winna tak jakbym miala wyrzuty sumienia ze bardziej patrzalam na siebie co ja chce a nie na druga osobe. Dziwne...


Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości