Egoizm
#1
Kiedyś przeczytałam gdzieś że egoista to pustka w miejscu serca... Czym jest egoizm? Według wujka Google:
 Egoizm (z łac. ego – ja) – nadmierna albo wyłączna miłość do siebie. Egoista kieruje się przeważnie własnym dobrem i interesem, nie zwracając zbytniej uwagi na potrzeby i oczekiwania innych. Odnosi wszystko do siebie, patrzy na świat poprzez pryzmat „ja”, nie uznaje wewnętrznie systemu wartości społecznie akceptowanych.
Osoba egoistyczna nie musi być postrzegana za taką. Czasem na skutek oportunizm stara się uchodzić za altruistę (przeciwieństwo egoizmu), aby dzięki temu wywołać u innych efekt altruizmu odwzajemnionego i tym samym uzyskać cele dla siebie.
Egoizm łączy się często z egocentryzmem, arogancją, egotyzmem i megalomanią.

Uważacie że można wpłynąć bądź zmienić zachowanie egoisty? Da sie żyć z taką osobą? Myślenie o sobie jest czymś złym? A może powinniśmy choć trochę być egoistyczni i czasem nasze potrzeby stawiać ponad wszystko inne? :-)
Odpowiedz
#2
Są zdaje się książki na temat pozytywnego egoizmu. Ja natomiast jestem zdania takiego, że egoizm jest jednoznacznie zły bo zakłada myślenie wyłącznie o sobie i jest częścią egocentryzmu czyli stawiania się na piedestale. Natomiast nie każde myślenie o sobie jest egoizmem. To jak w matematyce, każdy kwadrat jest prostokątem, ale nie każdy prostokąt jest kwadratem Oczko
Odpowiedz
#3
Myślę że jest to jedna z najgorszych cech i raczej bycie egoistą bierze się przedewszystkim z braku zaspokojenia podstawowych potrzeb w dziedziństwie i w zależności na jakim etapie człowiek taki się znajduje nadmiernie szuka substytutów zaspokajając właśnie w ten sposób swoje braki a jednocześnie nie potrafi nic pozytywnego dać z siebie bo dalej podświadomie czuje się bezwartościowy.

Wysłane z mojego SM-J530F przy użyciu Tapatalka
Odpowiedz
#4
Egoisci przewaznie nie widzą tego, iż nimi są. Wzbraniaja sie przed przyznaniem do egoizmu, odwracają takie stwierdzenia i obracają wszystko kota ogonem -to ty masz problem, to ty jestes nie ja... ciezko zyc z taka osoba ktora nie widzi swoich bledow a wytyka innym ichne i obarcza wina wszystkich tylko nie siebie bo przeciez jest wspanialy i on nigdy niczemu nie zawinil. Egoizm powinno sie leczyć i rzeczywiscie jest to najgorszy typ osobowosci bo najtrudniejszy do wyleczenia. Tak jak w wielu innych chorobach alkoholizmie czy depresji podstawa do wyzdrowienia jest przyznanie sie do choroby i pogodzeniu sie z prawda. Niestety wiekszosc egoistow nie potragi bądź nie chce sie do tego przyznac a tym bardziej zacząć leczyc i zmienic siebie samego. Myślicie ze są jakieś sposoby na takiego egoiste?
Odpowiedz
#5
Nie wiem czy dobrze, ale kilka lat temu zmieniłem podejście do m in takich osób. Próbuje w pewnym sensie postawić się w ich sytuacji i po prostu im współczuje. Łatwiej mi wtedy stawiać granice. Bo we wszystkich tego typu przypadłościach, ulegając pomagamy im tkwić w tym bagnie.

Pozatym łatwiej jest kiedy znamy genezę i nie chce w żaden sposób ich usprawiedliwiać, ale żadna z takich osób nie urodziła się z tym.

Wysłane z mojego SM-J530F przy użyciu Tapatalka
Odpowiedz
#6
Mnie denerwują osoby, które myślą tylko o sobie a nawet jak myślą o kimś to przez pryzmat siebie, aby im było dobrze.
Odpowiedz
#7
(05-12-2019, 20:01 PM).m napisał(a): Mnie denerwują osoby, które myślą tylko o sobie a nawet jak myślą o kimś to przez pryzmat siebie, aby im było dobrze.

Czyli jakieś 80% społeczności Duży uśmiech
Odpowiedz
#8
A ja słyszałam, że każdy człowiek jest w pewnym stopniu egoistą Język
Odpowiedz
#9
(06-12-2019, 00:03 AM)Monikaa_ napisał(a): A ja słyszałam, że każdy człowiek jest w pewnym stopniu egoistą Język

Temat do zamknięcia Duży uśmiech
Odpowiedz
#10
Ale my tutaj piszemy o skrajnościach.
Odpowiedz


Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości