Herb Polski
#1
.....
Odpowiedz
#2
https://youtu.be/_ipgYKQUwYw?t=7m16s

Czy wy się zmówiliście dzisiaj? Język
Odpowiedz
#3
Tutaj jest trochę wyjaśnione odnośnie Herbu Polski i legendy czy też historii

https://pl.wikipedia.org/wiki/God%C5%82o...j_Polskiej
Odpowiedz
#4
Zanim trafił na godło został znacznie wybielony. W rzeczywistości bowiem bielik, białą ma głównie głowę, poza tym jest brązowy. Ptak piękny, dumny, największy polski drapieżnik, ale nie orzeł. Gdyby ściśle trzymać się terminologii ornitologicznej, najbardziej znany patriotyczny wierszyk musiałby brzmieć nieco inaczej.

Jaki znak twój? Orłan biały – bielik jest naszym herbowym orłem w cudzysłowie – mówi Marek Staszczyk, ornitolog.
Zawsze towarzyszy nam w ważnych dla nas momentach. Tych prawdziwie historycznych i tych ważnych obyczajowo. Teraz Polacy dyskutują, czy to możliwe że nasza piłkarska reprezentacja nie ma GO na koszulkach? Jedno jest pewne, każdy z nas czuje się współwłaścicielem historii, która się z Nim wiąże i emocji, które budzi. Nasze Godło z dumnym Białym Orłem w złotej koronie. Jak to się stało, że naszym symbolem stał się właśnie Biały Orzeł? Historycy nie są tu zgodni, zacznijmy zatem od znanej pewnie wszystkim legendy…
Według niej, założyciel państwa Polan, Lech, podczas postoju w okolicach Poznania ujrzał pod wieczór sporych rozmiarów gniazdo na drzewie. Znajdował się w nim biały orzeł z dwoma pisklętami. Gdy Lech przyglądał się mu, orzeł rozpostarł skrzydła na tle nieba czerwonego od zachodzącego słońca. Lech zachwycił się, postanowił tam osiąść, umieścił orła w swym herbie, a miejsce na pamiątkę nazwał Gniezdnem (obecnie Gniezno) od słowa gniazdo. Legenda ta stanowi aluzję do podania o założeniu Rzymu przez Romulusa i Remusa.
Legenda o Lechu, który założył gród w miejscu, gdzie „ na wysokich i wyniosłych drzewach znalazł orle gniazdo ”, do dziś pozostaje tylko legendą i do dzisiaj nie jest wiadome dlaczego godłem państwa polskiego stał się biały orzeł. Historycy Polscy nie są do końca pewni, czy orzeł był znakiem dynastii Piastów. Na pierwszych bitych monetach króla Polski Bolesława Chrobrego widnieje wprawdzie ptak, ale nie da się jednoznacznie ustalić, czy jest to orzeł, czy może paw. W XII wieku znak orła gościł na monetach bitych przez książąt krakowskich.
Orzeł w koronie polskiej po raz pierwszy pojawił się podczas koronacji Przemysława II w 1295 r. Przemysław II sprawił sobie także pieczęć, na której widniał wielki Orzeł Biały w koronie z obiegającym wokół napisem „ Bóg przywrócił Polakom zwycięskie znaki”.  Pierwsze źródło pisane, które mówi o Białym Orle Polski, jest to Kronika Czeska-  zapis ten brzmi tak: “…Sztandar czarny jak węgiel, z białym orłem unosi się nad polskim orszakiem…”, zaś Władysław  Łokietek nakazał umieścić orła Przemysława II na Szczerbcu. W ten sposób Orzeł Biały stał się herbem Królestwa Polskiego, przyjmowanym kolejno przez wszystkich władców polskich

Przyozdabiano nim szaty królewskie, broń osobistą i chorągwie. Postać orła widniała na insygniach władców z dynastii Piastów, Jagiellonów, Wazów i kolejnych królów. Godło eksponowano podczas ceremonii koronacyjnych, przyjazdów dostojników zaprzyjaźnionych państw, zawierania traktatów pokojowych, obrad sejmowych, orszaków weselnych i pogrzebów.  Orzeł był obecny także na polu walki.
W ciągu wieków zmieniał się sposób przedstawiania orła, niezmienna pozostawała symbolika tego znaku. Orzeł Biały w koronie symbolizował państwo polskie, króla, który je uosabiał oraz Naród polski. Symbolizował siłę, potęgę i majestat. Biel orła oznaczała dobro, czerwień pola, w którym umieszczano jego wizerunek – dostojność.

To tak pokrótce. Dużo o tym można by pisać.
Odpowiedz
#5
@Des znacznie odbiega ten wpis tematyką od wszystkich innych Twoich postów, pokazujesz się z coraz innej strony Zdziwko Duży uśmiech

Tak ogólnie to wydaje mi się, że dawni ludzie nie byli jakimiś tam wielkimi ornitologami, natomiast darzyli ptaki drapieżne szacunkiem za ich cechy, podobnie jak gadami i płazami w większości gardzili itd. I wydaje mi się, że po prostu chodziło im o tę symbolikę, jaką niosą za sobą cechy charakterystycznego ptaka drapieżnego, a czy to konkretnie orzeł, orłan, sokół czy pustułka, to już kwestia drugo, czy nawet trzeciorzędna xD
Odpowiedz
#6
Orzeł w herbie Rosji jest złoty i ma dwie głowy, jakiego jest gatunku?
Heraldyka rządzi się swoimi prawami, ważniejszy jest w niej wymiar symboliczny, więc ustalanie gatunku zwierząt herbowych często prowadzi do nikąd. Godło Polski wcale nie musi być wzorowane na bieliku, czy jakimkolwiek prawdziwym gatunku drapieżnego ptaka, to jedynie przypuszczenie, które stało się na tyle popularne, że weszło do podręczników szkolnych dla pierwszoklasistów, nic ponad to.
Odpowiedz
#7
(28-09-2017, 18:57 PM)Des napisał(a): Mieszko I przyjął chrzest , ale mógł to zrobić tylko z powodów politycznych a to nie sprawiło,że nagle zaczął wierzyć w inne bóstwo. Sama Dąbrówka była bardzo wierząca, więc mógł zrobić to dla niej.
Chrzest był oczywiście przyjęty z powodów politycznych. Mieszko mógł go przyjąć albo dobrowolnie, albo po zbrojnym "nawracaniu" przez sąsiadów. I dawne wierzenia nie odeszły od razu w niepamięć. Raczej były wykorzystane do szerzenia nowej wiary. W końcu po śmierci Chrobrego nastąpiła "Reakcja pogańska" czyli między innymi bunt przeciwko odgórnemu wprowadzaniu chrześcijaństwa.
Taka mała dygresja ;D
Odpowiedz
#8
Pobawić się nawet nie dadzO :d
Odpowiedz
#9
To co z ciagiem dalszym? Duży uśmiech
Odpowiedz


Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości