Jak znaleźć romantyczną miłość
#1
Nie jestem ekspertem w tym temacie, ale lubię myśleć o tym w bardziej realistyczny i naukowy sposób.

Patrząc jak wielu ludzi myśli o romantycznym związku, zidentyfikowałem 3 główne mity dotyczące miłości, w które wierzy mnóstwo ludzi. Te mity mogą przysporzyć wiele bólu i rozczarowania, Więc moja próba ich zdemaskowania, miejmy nadzieję, pomoże niektórym osobą.

Mit nr 1: Masz jedną bratnią duszę(drugą połówkę).

Ta idea mówi, że istnieje jedna osoba na tym świecie (nie więcej, nie mniej), która jest idealnie dopasowana do Ciebie. A kiedy się w końcu odnajdziecie będziecie szaleńczo zakochani w sobie i będziecie w idealnym związku na reszte życia.

Brzmi to jak bajka, jednak wielu ludzi w to wierzy. Psycholodzy, socjolodzy i biolodzy badają wiele aspektów miłości od lat i żadne z ich odkryć nie wspiera idei istnienia jednej bratniej duszy.

Prawda jest taka(którą można znaleźć w wielu statystykach), że żyjesz w świecie z milionami innych potencjalnych partnerów. Biorąc pod uwagę złożoność człowieka, niektórzy z nich mogą być bardzo niezgodni z tobą, wielu z nich będzie nieco kompatybilnych, a pozostała część będzie prawdopodobnie bardzo kompatybilna z tobą. I ta najbardziej kompatybilna grupa to ludzie, których możesz nazwać bratnimi duszami, są to ludzie, z którymi prawdopodobnie będziesz mógł stworzyć udany romantyczny związek. Jednak tych osób jest o wiele więcej niż jedna na świecie, pamiętaj o tym.

Kiedy ludzie wierzą, że dana osoba jest ich drugą połówką(jedyną na świecie) stają się emocjonalnie uzależnieni od tej osoby. A jeśli z jakiegoś powodu ich "bratnia dusza" przerwie ich związek/relacje staje się to dla nich życiową tragedią. Wiara w istnienie jednej bratniej duszy jest przestarzałym pojęciem i należy jak najszybciej przestać w to wierzyć.

Mit nr 2: Prawdziwa miłość trwa wiecznie.

Ilekroć słyszę to od kogoś, pytam co rozumie przez stwierdzenie "prawdziwa miłość". Najczęstsza odpowiedź jaką otrzymuje to, że prawdziwa miłość to: "Miłość, która trwa wiecznie".

Biorę głęboki oddech i pytam dalej. W końcu okazuje się, że co druga osoba wierzy, że jeśli miłość jest silna (czyli to jest to, co nazywają "prawdziwą miłością"), nigdy się nie skończy. Oni po prostu twierdzą, że długowieczność miłości można przewidzieć poprzez jej intensywność.

Ale to stwierdzenie nie jest prawdziwe. w rzeczywistości jednym z
kluczowych aspektów psychologii emocji, jest to, że intensywność
emocji często nie koreluje z jej długością. Dana osoba może być bardzo
zła, a 5 minut później całkowicie spokojna. Podobnie, ktoś może
poczuć, że związek w którym jest to romantyczna miłość, a za kilka
miesięcy poczuje, że miłość odeszła.

Ludzie w dzisiejszych czasach biorą ślub z miłości częściej niż kiedykolwiek, ale liczba rozwodów jest też większa niż kiedykolwiek. Jestem pewien, że istnieje wiele powodów dlaczego tak jest, ale jednym z nich jest zapewne fakt, że miłość może być bardzo zmiennym uczuciem. A zakładanie, że to będzie trwać wiecznie, bo jest silne, a nawet, to, że było silne od kilku lat i będzie tak dalej jest bezpodstawne.

Wiara w ten mit jest zła, bo to sprawia, że ludzie czasami zobowiązują się do dożywotnich relacji tylko na podstawie uczucia miłości. I to jest błąd. Bo później, gdy wielu z nich nie czuje już tego, dowiadują się, że nie mają za sobą nic wspólnego np. wspólnych pasji, zainteresowań, wartości i poglądów. Nie ma nic do trzymania się razem w danej relacji. Przez to tak wiele związków rozpada się.

Mit nr 3: Miłość po prostu znajdzie się pewnego dnia.

Widzimy ten mit przez cały czas w wielu amerykańskich filmach. Piękna kobieta niesie poranną kawę, kiedy on, wysoki, przystojny brunet, przypadkowo wpada na nią i rozlewa jej waniliowe latte wprost na nią.

Zaczyna rozpaczliwie przepraszać i beznadziejnie stara się oczyścić latte z jej sukni, a mimochodem zauważa, że ma naprawdę ładne oczy. Następną rzeczą, jest to, że to wszystko przesiedli się w zabawną zalotną rozmowę, które następnie z czasem zamieni się w "prawdziwą romantyczną miłość".

To świetny pomysł na film. Ale to się rzadko zdarza w prawdziwym życiu. Istnieje po prostu zbyt wiele czynników, których wspólne wystąpienie w tym samym czasie jest mało prawdopodobne, szczerze mówiąc wygrana na loterii jest bardziej prawdopodobna, niż znalezienie miłości w ten sposób.

Ludzie wierzą w to, ponieważ jest to dla nich wygodne. O wiele łatwiej
jest uwierzyć, że miłość sama się znajdzie pewnego dnia, niż wierzyć,
że jeśli chcą miłości w swoim życiu, muszą być proaktywni, aby ją
znaleźć.

Jednakże, taka jest prawda. Jeśli chcesz mieć miłość, to nie wystarczy po prostu czekać na nią w domu. Musisz aktywnie poszerzać swój krąg społeczny i poznawać nowych ludzi, świadomie inicjować społeczne interakcje, musisz rozmawiać z wieloma ludźmi, przejść szereg randek i badać wielu ludzi, aż znajdziesz kogoś kto będzie kompatybilny z tobą.

To wymaga czasu i pracy. To wymaga dobrych umiejętności społecznych. I wielu osobom, szczególnie nieśmiałym jest trudno to zaakceptować, bo łatwiej jest wierzyć w mit.

Niemniej jednak, wierząc w mit nie będzie Ci dane znaleźć miłości. Trzeba spojrzeć faktom i rzeczywistości w oczy, zaakceptować to i wybrać swój kierunek działania oparty na tym, a nie na mitach. To jedyny sposób, aby znaleźć prawdziwą miłość.

Nie łudź się, że miłość pewnego dnia spadnie ci z nieba. Romantyczne relacje mogą być częścią twojego życia. Ale trzeba ich szukać, na podstawie racjonalnych przekonań i postaw, a nie na podstawie nierealistycznych założeń.

Pozdrawiam Kamil
Odpowiedz
#2
Nie zgodzę się do końca z tym, co napisałeś. Przede wszystkim obalając mit tworzysz kolejny - nie trzeba przejść szeregu randek, by znaleźć tę osobę, z którą chce się być. I piszę to na podstawie własnego doświadczenia. Poza tym nie wydaje Ci się czasem, że ludziom nie chce się czasem o coś walczyć, starać się, troszkę się wysilić tylko wolą pójść na łatwiznę? Czasem jak się tak zastanawiam to wydaje mi się, że takie coś może być przyczyną większej ilości rozwodów, może się mylę. Poza tym też wierzę, że miłość może trwać wiecznie, ale nie dlatego, że jak się trafi to jest dana raz na zawsze. Tylko dlatego, że się będzie robić coś w kierunku tego, by ona się nie wypaliła. Patrząc na własnych rodziców myślę, że po prawie 35 latach nadal się kochają
Odpowiedz
#3
Zgadzam się z przedmówczynią bowiem tekst nieco rozmija się z prawdą. Zawiera sporo cennych wskazówek i uwag, ale skoro jest więcej niż jedna "druga połówka" to czemu przypadkowe jej odnalezienie miałoby być trudniejsze od wygranej na loterii? Sama miłość, zwłaszcza ta romantyczna jest taką loterią, ale nie przesadzajmy, choć typowo filmowe sytuacje to nieco abstrakcja to jednak są sytuacje bardziej przyziemne jak np. mój znajomy, który poznał dziewczynę jadąc autobusem (dawne dzieje już) i uśmiechali się do siebie po czym on podszedł i zagadał... Takich sytuacji jest znacznie więcej. Mimo wszystko warto pochylić się nad Twoimi uwagami bo zawierają masę istotnych rzeczy Oczko
Odpowiedz
#4
Również podejmę polemikę.
Ludzie z różnych przyczyn uzależniają się emocjonalnie od innych, ale powodem raczej nie jest to, że wierzą w "bratnią duszę".
Prawdziwa miłość to nie tylko emocje, ale i wybór. Współczesne małżeństwa się rozpadają z różnych przyczyn, na przykład z powodu podejścia do rozwodów. Kiedyś rozwód byl potępiany - zarówno przez środowisko, w którym żyli byli małżonkowie jak i przez Kościół. Obecnie się do rozwodów "przyzwyczailiśmy".
Znam małżeństwo, które miało całą masę wspólnych zainteresowań, a do rozwodu doszło.
Prawdziwa miłość trwa wiecznie, kiedy jest nie tylko emocjami, ale i wyborem. Świadomym i konsekwentnym.
Czy miłosć się znajdzie pewnego dnia? tak albo nie. W różny sposób. Na przykład w pracy. Albo w Internecie. Albo u przyjaciół. Albo zwyczajnie na ulicy...
Dziwnym jest też stwierdzenie, że poszukiwanie miłości wymaga umiejętności społecznych. Jeśli szukamy osób, które będą nam biły brawo, to tak. Jeśli szukamy miłości, a nie tylko podrywu, - nie są potrzebne szczególne umiejętności.
Odpowiedz
#5
Ja szukam namiętniej miłości, także tego... <żarcik>

A teraz czas trochę obalić obalanie tych mitów...
1. Masz jedną bratnią duszę
Miłość przetrwała próbę czasu, ktoś tam bierze ze sobą ślub, wszystko jest dobrze.
Czemu więc nie nazwać osobę, z którą jest się bardzo długo bratnią duszą??? W końcu po coś ludzie łączą się w pracy i przyrzekają sobie "dopóki śmierć nas nie rozłączy".
Pamiętajmy też, że ludzie często uzależniają się od siebie i ciężko by im było funkcjonować bez siebie nawzajem. Należy jedynie dobrze trafić i dbać o związek, a wszystko dobrze się potoczy i można też temu związkowi nadać pewnego mistycyzmu.
A rozwody? Zawsze można to sobie tłumaczyć "to jednak nie był on/ona ;P
2.Prawdziwa miłość trwa wiecznie
I tutaj należy odróżnić zakochanie od miłości...
Wiadomo, że przez całe życie nie będzie namiętności, szaleństwa i wiecznego rozmarzenia przeszkadzającego w skupieniu się na czymkolwiek. Pozostaje jednak oddanie, troska, uzależnienie od drugiej osoby o czym już wspomniałam i wielka iskra namiętności również, z tym że jesteśmy bardziej z tym oswojeni.
Można więc śmiało przyznać, że tak wielkie uczucie jak miłość do kogoś trwa wiecznie.
Oczywiście nie każdy do siebie pasuje pod względem uczuciowym, jak i nie każdy zasługuje na to uczucie, są też tacy, którzy tego nie potrzebują.
3. Miłość po prostu znajdzie się któregoś dnia
Zdarza się to w życiu codziennym, że przez zwykły przypadek poznajemy kogoś w kim się zakochujemy.
U mnie nigdy nie było to planowane, nigdy nie szukałam na siłę miłości.
Może Twój opis był nieco przesadzony, ale prawda jest taka, że często się zdarza, że poznajemy kogoś przez znajomych/w szkole, na uczelni/w pracy/ nawet w autobusie czy idąc ulicą i oto spotykamy swego przyszłego ukochanego zupełnie nieświadomie.

Wiem, że pisałeś to w trosce o nieśmiałe osoby i w sumie to Twoje porady są w dużej części bardzo właściwe.
Prawda jest taka, że jeśli nie wyjdziemy z domu i się do nikogo nie odezwiemy to Nasza szansa na miłość spada prawie do 0, a utrzymać związek też trzeba umieć, jak i umieć się pozbierać po zerwaniu.
Mogłeś to jednak opisać w bardziej delikatny sposób Oczko
Odpowiedz
#6
"Kiedy ludzie wierzą, że dana osoba jest ich drugą połówką(jedyną na świecie) stają się emocjonalnie uzależnieni od tej osoby. A jeśli z jakiegoś powodu ich "bratnia dusza" przerwie ich związek/relacje staje się to dla nich życiową tragedią. Wiara w istnienie jednej bratniej duszy jest przestarzałym pojęciem i należy jak najszybciej przestać w to wierzyć."

Tak sobie to czytam kolejny raz i się zastanawiam i przyszło mi jeszcze do głowy coś takiego, że z fragmentu powyżej wynika, że nie mamy wychodzić z założenia, że osoba, z którą jesteśmy to osobą, z którą będziemy do końca życia- bo to nie jest jedyna osoba dla nas na świecie. Więc raz na jakiś czas wymiana, szukamy kogoś innego żeby nie było nudno.

A druga rzecz - przecież to jest jasne, że zerwanie związku opartego na miłości/silnym przywiązaniu (NIE uzależnieniu) będzie tragedią. Wchodząc w związek albo decydujemy się na płytki, gdzie możemy łatwo się rozstać tak jak się zeszliśmy, nikt po nikim nie płacze, albo (i to chyba jest prawdziwy, związek, jeśli można to tak nazwać, bo tamto to wg mnie taki półzwiązek) zaangażować się emocjonalnie, uczuciowo, oddać siebie drugiej osobie i to wg mnie nie jest uzależnienie emocjonalne, bo to nie oznacza, że np nie będziemy potrafili zakończyć związku jeśli będzie on dla nas niszczący i nie będzie szans na poprawę sytuacji.
Tak więc moim zdaniem trzeba troszkę wierzyć w ten mit, bo niewiara może doprowadzić do takiego bimbania, wymieniania partnerów jak się znudzą.
Odpowiedz
#7
(02-12-2015, 11:16 AM)izabella napisał(a): Obecnie ludzie szukają romantycznej miłości w internecie, a nie jak kiedyś w pracy, na zabawie, czy za pośrednictwem przyjaciół. W dzisiejszych czasach młodzi ludzie gonią za pieniądzem, robią karierę i nie mają czasu na szukanie miłości, więc często korzystają również z biur matrymonialnych tak jak moja koleżanka, która właśnie za pośrednictwem takiego biura [...] znalazła swoją wielka miłość i jest teraz szczęśliwą żoną i matką.
(krypto)reklama Duży uśmiech


I już ni ma ^^ - Tsu
Odpowiedz
#8
.. Nie wniosę za wiele do tematu, ale szybko przypomnę, że w literaturze miłość "romantyczna" była u źródeł, przeważnie miłością nieszczęśliwą, więc może lepiej tak intensywnie jej nie szukać Duży uśmiech
Odpowiedz
#9
No tak xD Bohater romantyczny, samobójca w imię miłości xD Przypomniałeś mi czasy maturalne Wywracanie oczami
Odpowiedz
#10
Znaleźć romantyczną miłość można w literaturze lub w telenowelach Duży uśmiech
Odpowiedz


Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości