Mowa zranionego ciała, autoagresja
#1
Temat autoagresji jest rzadko poruszany zarówno w mediach jak i w literaturze fachowej, chociaż coraz częściej mamy z nią do czynienia. 

Definiując autoagresję, można powiedzieć że jest to zachowanie mające na celu wyrządzenie sobie szkody psychicznej (autoagresja werbalna) albo fizycznej (autoagresja niewerbalna, bezpośrednia). Osoby autoagresywne mają niską samoocenę, częste wahania nastroju, problemy emocjonalne i cały gniew i frustrację kierują przeciwko sobie. Autoagresja częściej występuje wśród ludzi, którzy w dzieciństwie zaznali przemocy fizycznej.

Autoagresji dokonują osoby, które nie są w stanie poradzić sobie z własnymi emocjami, wymaganiami stawianymi przez otoczenie i wolą zamienić swój ból psychiczny w inny rodzaj bólu, najczęściej fizyczny. Dokonując nacięć, gasząc papierosy na rękach uwalniają się od otaczającego ich, nieznośnego bólu psychicznego. Podczas cięcia uwalniane są endorfiny, które powodują uczucie euforii, likwidowane jest napięcie a w skutek czego dana osoba odczuwa również swego rodzaju ulgę. Niestety – autoagresja może uzależnić. Istnieje duże ryzyko, że osoby, które raz dokonały uszkodzeń i zaznały uczucia „odprężenia” coraz częściej będą sięgać po tą metodę. Trzeba pamiętać, że autoagresja może doprowadzić do próby samobójczej lub nieszczęśliwego wypadku, w skrajnych przypadkach zakończonego trwałym kalectwem.

Specjaliści wyróżniają autoagresję bezpośrednią (bicie, samookaleczenie, samooskarżanie) oraz pośrednią (chory wymusza, prowokuje i poddaje się agresji innych). Występuje także podział na werbalną i niewerbalną.

Autoagresja werbalna polega na zaniżaniu samooceny poprzez wmawianie sobie własnej małej wartości, częstą krytykę siebie i swojego zachowania.

Autoagresja niewerbalna to uszkodzenie ciała, które może mieć formę powierzchownych lub głębokich ran ciętych, wbijanie ostrych przedmiotów w ciało, połykanie ich, a w najbardziej drastycznych przypadkach – polewanie się kwasem, przypalanie czy wycinanie fragmentów ciała (na przykład narządów płciowych).


Samookaleczenia się bardzo często spotykane jest u pacjentów cierpiących na zaburzenia depresyjne. Jest to poważna choroba, która wymaga zawsze specjalistycznego leczenia. Kluczową kwestia jest także wsparcie ze strony bliskich osób. Pacjent postrzega świat oraz obecne w nim osoby inaczej niż osoba zdrowa. Występują u niego myśli negatywne, otaczający go ludzie są źli a świat widzi tylko i wyłącznie w czarnych barwach. Pacjent przestaje sobie radzić z codziennymi obowiązkami, ma problemy w pracy, w relacjach z innymi osobami i wiele innych. Ich samoocena jest bardzo niska, prezentują poczucie niższości, bycia gorszym, wyśmiewanym i nieakceptowanym w środowisku. Dzieci bardzo często unikają kontaktu z rówieśnikami, zamykają się w swoim pokoju i określają mianem nieudaczników.

Takie nastawienie prowadzi do narastania wewnętrznego napięcia i negatywnego nastawienia do własnej osoby. Pacjenci z depresją w pewnym momencie przestają sobie radzić z tego typu negatywnymi emocjami i jedynym sposobem na rozwiązanie ich problemów staje się samookaleczanie się. Są to tzw. zachowania autoagresywne.
Autoagresja to jedna z form agresji, w której pacjent wszelkie złości, niepowodzenia, frustracje oraz lęki rozładowuje na własnej osobie. W ten sposób radzą sobie one z problemami. Nie zdarza się by osoby o skłonnościach autoagresywnych wyładowywały się na innych osobach. Zachowana tego typu mają doprowadzić do rozładowania napięcia emocjonalnego, zwrócenia na siebie uwagi innych osób, poradzenia sobie z lękiem strachem, niepewnością czy stresem.  Wielu pacjentów chce poprzez autoagresję osiągnąć zamierzony cel.
Pacjenci, którzy dokonują samookaleczania się mają najczęściej bardzo zaniżoną samoocenę ale także problemy z akceptacja samego siebie. Unikają trudnych sytuacji, nie potrafią rozwiązywać konfliktów, żyją z ciągłym poczuciem winy oraz brakiem spełnienia (zawodowego czy rodzinnego).

Samookaleczenie jest wierzchołkiem góry lodowej. Rany są dużo poważniejsze, niż się może wydawać. Zmaltretowane i okaleczone ciało jest symbolem ran psychicznych, które choć niewidoczne dla oka, krwawią i bolą dużo bardziej niż cielesne. Skumulowane problemy, zdają się eksplodować. Jak wtedy pomóc?

Leczenie autoagresji bazuje na pracy z nagromadzonymi problemami, a raczej ich źródłem – czyli emocjami. To, co do tej pory zostało „zamiecione pod dywan”, domaga się uporządkowania i rozwiązania. Tym bardziej, że osoba autoagresywna sama nie potrafi sobie z nimi radzić, często też wyolbrzymia swój problem.

Autodestruktor skupia się na ocenie wielkości danej przeciwności i jej negatywnego wpływu na dalsze życie. Stąd bierze się myśl, że człowiek nie jest w stanie kontrolować swojego losu. Wówczas pojawia się wcześniej wspomniane silne napięcie, które osoba chce natychmiast rozładować. Pomagają jej w tym czynności wywołujące ból. Naprzeciw takim osobom wychodzi terapia. Na czym się ona opiera?

Otóż głównym punktem pomocy jest to, czego do tej pory osobom o skłonnościach autoagresywnych najbardziej brakowało. Dlatego terapia bazuje na docieraniu, rozpoznawaniu i werbalizowaniu własnych uczućoraz lęków. Autoagresorzy z pomocą terapeuty uczą się śledzić cykliczność swojego postępowania, dokonują wnikliwej autoobserwacjii poznają nowe sposoby łagodzenia wewnętrznego napięcia.

Ważną częścią terapii jest uczestnictwo rodziny, gdyż źródłem problemów najczęściej są relacje z bliskimi.

Najlepszą metodą leczenia autoagresji jest terapia oparta napsychoanalizie. Dzięki niej pacjent dociera do nieuświadomionych obszarów w jego psychice, rozpoznaje konflikty oraz łączy je z poszczególnymi sytuacjami w jego życiu. W niektórych przypadkach nieoceniona jest terapia poprzez twórczość. Alternatywą jest natomiast terapia skierowana na ciało, w czasie której pacjent oswaja się ze swoim ciałem, uczy się je akceptować, kochać i dbać.
Spotkaliście się z tym problemem? Jak się do niego odnosicie?
Odpowiedz
#2
Ja się samookaleczam. Spotykam się z tego powodu z krzykiem ze strony bliskich mi osób. Chyba nie chcą, żebym siebie raniła. Krzyczą na mnie. Często chcą żebym powiedziała im wyraźną przyczynę takiego zachowania a ja po prostu nie umiem.
Odpowiedz
#3
Spotkałem się jedynie z autoagresją werbalną, sam też ją stosuję :/ Wiem że to złe i staram się tego nie robić, ale to nie jest proste.
Osoby które zadają sobie ból, na pewno cierpią, mają duże problemy, mogę im tylko współczuć, najlepiej jakby z tym problemem poszli na jakieś leczenie.
Odpowiedz
#4
Myślicie że psychoterapia poznawczo-behawioralna pomoże?
Odpowiedz
#5
(13-08-2019, 18:17 PM)Nescafe napisał(a): Myślicie że psychoterapia poznawczo-behawioralna pomoże?
Myślę, że warto jej spróbować. Tylko kwestia tego, by to było dla nas i żebyśmy z trgo coś wynieśli.
Odpowiedz
#6
(13-08-2019, 18:17 PM)Nescafe napisał(a): Myślicie że psychoterapia poznawczo-behawioralna pomoże?
Byłem już na tej terapii, jest ciężka, ale jest też skuteczna.

Najpierw rozmawiasz z psychologiem miesiąc albo dwa, opowiadasz mu o swoim problemie i co jest wg ciebie przyczyną, a potem kiedy już się poznacie - przystępujesz do ćwiczeń.

Jeżeli masz fobie społeczną, to dostajesz zadania typu - przejść dookoła skateparku w godzinach ruchu, albo wejść do sali klasowej kiedy jest już po dzwonku.

Byłem na niej i jest skuteczna, tylko jedna ważna kwestia - jeżeli się na nią zdecydujesz to już nie ma rezygnacji Uśmiech

Jeżeli zrezygnujesz psychoterapii po jakimś czasie, twoje lęki powrócą do pozycji startowej - cały PROGRESS pójdzie w pizdu

PS: jakbyś miała jeszcze jakieś pytania, pisz na priv, pomoge ci Uśmiech

Wysłane z mojego NEM-L21 przy użyciu Tapatalka
Odpowiedz
#7
Ehh terapia pomaga tylko pod warunkiem, że robimy ją dla siebie. Ciężko się na nią zdecydować. Sama po swojej byłam skonana. W sumie niewiele mi pomogła.
Odpowiedz
#8
Miałem taki okres,że ciąłem się żyletkami i przypalałem
papierosami..kiedyś chciałem skończyć że sobą
właśnie poprzez podcięcie żył,zabrakło w ostatnim
momencie odwagi chyba...to było w czasach jakoś
przed maturą..
Odpowiedz
#9
Witajcie, jak już wcześniej pisałam prowadzę badania dotyczące samouszkodzeń niesamobójczych. Poszukuję osób w wieku 20-29 lat, zarówno takich, które dokonują samouszkodzeń, jak i tych, które nie mają takiego doświadczenia. Wyniki badań zostaną opublikowane, więc dostaniecie informację zwrotną. Będę wdzięczna za każdą wypełnioną ankietę i rozsyłanie jej dalej. Oto link do badań: https://www.webankieta.pl/ankieta/502148...slych.html

W razie pytań proszę o kontakt.
Odpowiedz


Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości