(13-04-2018, 12:01 PM)MamMokrePranie napisał(a): Nieśmiałość to negatywna cecha, której można się pozbyć. Tkwienie w kulcie adoracji nieśmiałości w niczym nie pomoże. Jestem negatywnie nastawiona do wszelkich prób nadawania jej pozytywnego wydźwięku. Jest to cecha zaburzająca poprawne funkcjonowanie.
Nie powinniśmy radować się z posiadania jej, lecz z nią walczyć.
i
(13-04-2018, 14:45 PM)Xenon napisał(a): Zgadzam się z MokrymPraniem. O ile okresowo pojawiająca się nieśmiałość nie jest niczym niepokojącym i(z tego co pamiętam) dotyczy w różnych okresach życia dość dużą część populacji, to nieśmiałość, która jest "przytwierdzona" na stałe jest raczej problemem.
Mam wrażenie że mylicie pojęcia Nieśmiałości a chorobliwej nieśmiałości.
Z tego co ja wiem nic z niczego nie powstaje . A nieśmiałość "pojawia się" i "znika" . to jest niemożliwe
Choćby nawet według was jest to cecha negatywna . To cechą pozytywną by była "śmiałość". A przecież zbyt śmiałym jest też być źle.
A co do tej nieśmiałości to jeszcze dorzucę to co mówi wikipedia :
Nieśmiałość jako cecha i zaburzenie
Umiarkowanie nasilona nieśmiałość jest prawdopodobnie doświadczeniem uniwersalnym, przeżywanym sporadycznie przez każdego lub prawie każdego człowieka. Istnieje jednak silne zróżnicowanie ludzi pod względem podatności na te reakcje. Dlatego termin nieśmiałość zwykle nie odnosi się do jednostkowego, chwilowego stanu, lecz występuje w kontekście cechy osobniczej, polegającej na tendencji do jego konsekwentnego pojawiania się w wielu rodzajach sytuacji i w odpowiednio dużym natężeniu. Tak rozumiana nieśmiałość jest zwykle uważana za cechę charakteru, związaną z wysoką samoświadomością.
U części osób nieśmiałość może osiągnąć nadmierne, patologiczne nasilenie, stając się jednym z głównych czynników kształtujących niektóre dziedziny życia społecznego i emocjonalnego jednostki. Oprócz przeżywanego bezpośrednio dyskomfortu, wiąże się to na ogół z zahamowaniem pewnych rodzajów aktywności i utrudnieniem funkcjonowania. Chorobliwa nieśmiałość może być przeszkodą w osiągnięciu ważnych dla jednostki celów, zarówno osobistych, jak i zawodowych, przyczyniając się często do niezadowolenia z własnego życia. W bardzo poważnych przypadkach — np. fobii społecznej, uważanej przez niektórych badaczy za skrajny rodzaj nieśmiałości — może dojść do praktycznej izolacji jednostki i poczucia utraty kontroli nad życiem.