Nieśmiałość w kulturze popularnej i wysokiej
#1
Takiego tematu jeszcze nie było, wiec pomyślałam, że warto by założyć.

Czy potrafilibyście przytoczyć jakieś przykłady z literatury, filmu, muzyki i innych dziedzin sztuki, które podejmują tematykę nieśmiałości i strachu przed ludźmi?
Czy znacie książki lub filmy, w których występuje nieśmiały bohater z trudnościami społecznymi? W jakim świetle ukazywany jest w kulturze taki bohater? Czy jest on postacią pozytywną czy raczej negatywną?

Po długim zastanowieniu się nad tym zagadnieniem udało mi się znaleźć stosunkowo niewiele takich przykładów.

Filmy:
Stowarzyszenie Umarłych Poetów (1989) - jeden z bohaterów Todd Anderson jest bardzo nieśmiały i nie odnajduje się w swoim otoczeniu; to on jednak zdobywa się na odwagę i zostaje bohaterem na końcu opowiadanej w filmie historii
La Strada (1954) - główna bohaterka jest bardzo niepewna siebie, sam film jednak o nieśmiałości nie jest
Jesienna sonata (1978) - wybitny film Ingmara Bergmana; mamy tutaj bardzo nieśmiałą bohaterkę, a jako przyczynę jej problemów reżyser nakreśla konflikt w relacji matka-córka
Lewy sercowy (2002) - tego filmu nie oglądałam, ale słyszałam, że główny bohater zmaga się z lękiem społecznym i ma trudności w nawiązywaniu relacji z innymi
Szkoła uczuć (2002) - główna bohaterka jest nieśmiała, pojawia się zagadnienie izolacji w grupie rówieśniczej i poniżania w szkole
Gra tajemnic (2014) - podobnie jak wyżej; główny bohater jest nieśmiały i wykluczony społecznie, zdobywa jednak akceptację w grupie dzięki swoim wybitnym osiągnięciom; film oparty na faktach
Jak zostać królem (2010) - biograficzny; tutaj głównym zagadnieniem jest nieśmiałość, strach przed wystąpieniami publicznymi i problemy z jąkaniem
Osobne stoliki (1958) - jedyny film jaki widziałam, który bezpośrednio podejmował tematykę fobii społecznej i innych trudności w relacjach międzyludzkich; byłam pozytywnie zaskoczona

Muzyka:
Jedynym utworem, który przychodzi mi do głowy jest piosenka Petera Gabriela - My Body Is A CageCzy znacie jeszcze jakieś przykłady np. z czytanych przez Was książek, gdzie pojawia się motyw nieśmiałości, fobii społecznej?

Czy nie uważacie, że ten temat jest w kulturze (szczególnie masowej) trochę zaniedbywany?
Moim zdaniem tak. Ten temat jest podejmowany zdecydowanie za rzadko, biorąc pod uwagę jak wielu ludzi zmaga się z tym problemem.
Czyżby nieśmiałość była nieatrakcyjnym zagadnieniem dla twórców, a brak częstszego podejmowania tego tematu może wpływać negatywnie na odbiór nieśmiałych osób przez społeczeństwo?

Zapraszam chętnych do dyskusji.
Odpowiedz
#2
Nawet tutaj nieśmiałość jest swoistym tabu i wielu z was bardziej jak ludzi wstydzi się jej samej. Owszem przyznajecie się do niej ale często z poczuciem gorszości, a przynajmniej takie odnoszę wrażenie. Samo słowo nieśmiałość najbardziej ożywa w tematach walki z nią, nic więc dziwnego, że ten temat jest kulturowo nieco zaniechany. Większość zwyczajnie uznaje to za słabość i wstyd, na który szkoda nawet czasu.
Odpowiedz
#3
Chciałabym jeszcze dodać, że zwykle tacy nieśmiali ludzie są moim zdaniem ukazywani w kulturze w sposób bardzo stereotypowy.
W filmach, jeśli już, to pojawiają się oni najczęściej na drugim planie, nie poświęca się im zbyt wiele uwagi, i są to zazwyczaj ludzie ekscentryczni, wykluczeni, często ukazywani jako obiekt drwin.
Na pierwszym planie osoba nieśmiała jest zazwyczaj ukazywana tylko wtedy, gdy jest ona postacią wybitną, historyczną; są to prawie wyłącznie słynne osobistości, aby przyciągnąć szerszą widownię (tak jak np. w filmach biograficznych Gra Tajemnic, Piękny umysł, Jak zostać królem) i są to najczęściej historie opatrzone hollywoodzkim happy endem.

Rzeczywiście, to wygląda tak, jakby tematyka nieśmiałości była dla twórców czymś nieciekawym czym nie przyciągnie się większej widowni. Dlatego ten motyw pojawia się w kulturze masowej bardzo rzadko, przez co i ludzie nieśmiali mogą jeszcze bardziej się tego wstydzić.
Odpowiedz
#4
Mam tutaj idealny przykład motywu nieśmiałości w muzyce. Jest nim piosenka Shy wykonawcy Sonata Arctica.

Odpowiedz
#5
Ciekawy temat podjęłaś. Moja pierwsza myśl - rzeczywiście mało o tych nieśmiałych, a jeśli już - to raczej tacy, co chcą przełamać się i zmienić swoje zachowanie.
Były komedie amerykańskie, w których nieśmiali mężczyźni próbowali zdobyć sympatię dziewczyn popularnych ( tytułów w tej chwili nie pamiętam, ale pomyślę nad nimi).
Odpowiedz
#6
Mam przykład filmu,nazywa się "Pierwszy raz" Nie odnosi się do nieśmiałości a do tego że przeciętny gość ma szansę u pięknej dziewczyny.Ogólnie polecam
Odpowiedz
#7
Jeszcze jeden tytuł mi się przypomnial: Dziedziczka (1949)
Odpowiedz
#8
Kiedyś trafiłam na jakimiś internetowym forum na podobny wątek. Ktoś polecił "Błękitny zamek" Lucy Mount Montgomery. Ta książka może jest trochę naiwna, ale jakoś tak mnie urzekła. Chciałabym zobaczyć kiedyś jej ekranizację, ale nie wiem czy ktoś ją jeszcze odkopie (ma już swoje lata).
Szkoda, że motyw nieśmiałości w popkulturze jest marginalizowany i spłycany Smutny Może wynika to z tego, że dominująca kultura amerykańska nastawiona jest na przebojowość i pewność siebie? Robią filmy, promują książki i muzykę o sobie i dla siebie.
Odpowiedz


Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości