Otwieranie firmy od zera
#1
Hej jak myślicie czy otwarcie (z powodzeniem) własnej firmy od zera (tzn. bez żadnych kontaktów, znajomości) jest możliwe? Czy wystarczy determinacja i motywacja i chęć dążenia do założonego celu? Czy jednak należy urodzić się biznesmenem?
Odpowiedz
#2
Determinacja dużo daje, ale jak nie masz szczęścia i umiejętności to raczej nic z tego :S
Odpowiedz
#3
Szczęścia? A umiejętności można nabyć już w trakcie istnienia firmy, ale masz rację, by świadczyć dobre usługi trzeba mieć umiejętności.
Odpowiedz
#4
Jeśli zamierza się coś produkować, dobrze jest mieć rynek zbytu.
Jeśli wykonywać się chce usługi, dobrze mieć choć kilku odbiorców.
Nie wiem, jak to jest w rzeczywistości, czy brak kontaktów bardzo utrudnia wejście na rynek ( w małych miastach raczej tak z tego, co słyszałam), jednak ich posiadanie na pewno dużo ułatwia.
Odpowiedz
#5
To mówisz, że w małych miastach bez kontaktów nie da rady? Chodzi mi głównie o usługi.
Odpowiedz
#6
Wszystko zależy od tego, jakiego rodzaju są to usługi i czy jest w pobliżu jakaś konkurencja. Z niektórymi usługami trudno jest nawet w dużym mieście.
Odpowiedz
#7
Marylin ma rację.

Przykład nowo otwartego ( któregoś z rzędu) fryzjera. Musi podbierać klietnów innym. Musi mieć swoich. Musi mieć dobry sposób na reklamowanie usług.
Przykład firmy, która miała być konkurencją dla innej produkującej ( w mniejszym mieście). Nie wiem, jak to zrobili, ale facet po prostu zamknął ją i wyjechał.
Odpowiedz
#8
wydaje mi się że jest to możliwe, ale musi być jakiś kapitał na początku np na lokal, sprzęt, na stronę internetową i reklamę.
Odpowiedz
#9
Moim zdaniem jest możliwe, ale żeby był sukces to musi to być super rozwiązanie, dobry pomysł i działanie. Jeżeli branża jest oblegana to nie do końca dobry pomysł bez znajomości albo przyszłych klientów.
Odpowiedz
#10
(25-06-2015, 05:48 AM)Mansur napisał(a): A umiejętności można nabyć już w trakcie istnienia firmy

Moim zdaniem to trochę błędne podejście. W biznesie uczymy się na błędach. Jeśli stawiamy firmę niewiele wiedząc o danej branży, istnieje duże prawdopodobieństwo, że ona padnie, bo za każdy błąd zapłacimy z własnej kieszeni. Dlatego dobrze byłoby jakiś czas popracować w podobnej firmie, żeby nabrać doświadczenia i zobaczyć jak to wygląda "od kuchni", bo wiedza teoretyczna bez odpowiedniej praktyki to tylko iluzja.


Sam pracuję w usługach. Tutaj kontakty to podstawa. Przejrzyj swoją listę kontaktów w telefonie, znajomych na facebooku. Wypisz wszystkich. Nie pomijaj nikogo, bo jeśli nie odezwiesz się do tej osoby jutro, nie znaczy, że nie będziesz mógł się do niej odezwać za dwa lata. Jeśli kontakty telefoniczne i facebookowe nie wystarczą pomyśl o innych osobach. U kogo się strzyżesz? U kogo naprawiasz samochód? U kogo się ubezpieczasz? Może ojciec Twojego kolegi z technikum ma firmę, z którą mógłbyś współpracować? Itd itd... W ten sposób spokojnie można znaleźć jakieś 70 osób. Oczywiście dużo zależy od tego jakiego rodzaju firmę chcesz założyć. Gdy już stworzysz taką listę (ręcznie, bądź na komputerze) zaznacz z którymi z tych osób mógłbyś skontaktować się w pierwszej kolejności. Najlepiej, żeby byli to bliscy przyjaciele i rodzina, bo jeśli przy nich palniesz jakąś gafę, to to zrozumieją. Z czasem ta lista zacznie się rozrastać, bo jeden zadowolony klient może dać kilku następnych. Ważne są rekomendacje i to, żeby mówić czym się zajmujesz.

Lecz najpierw zacząłbym od zbadania otoczenia pod względem otoczenia bliższego i dalszego, żeby stwierdzić, czy Twoja firma w ogóle ma szanse zaistnieć, bo jeśli okaże się, że w 20tysięcznym miasteczku jest 5 firm konkurencyjnych, to może być ciężko.
Odpowiednia determinacja i motywacja potrafią zdziałać cuda Oczko
Odpowiedz


Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości