Witaj, jeśli widzisz tą wiadomość to znak, że nie jesteś zalogowany na forum. Szybko utwórz konto klikając tutaj lub po prostu zaloguj się jeśli posiadasz już u nas konto.

Strona Niesmiali.net.pl wykorzystuje pliki cookies. Pozostając na stronie wyrażasz zgodę na ich zapis lub wykorzystanie. Więcej na ten temat w polityce prywatności.
Usuń tę notatkę
, nie blokuj reklam, daj zarobić na utrzymanie strony UśmiechHerb Polski
Ogólnie mało znam się na jakiejkolwiek historii. Jeśli napiszę coś błędnie to bardzo przepraszam, można mnie poprawiać (ale grzecznie! Język żeby się zaraz patrioci nie wkurzali). Jeny.. jak Des zabrała się za historię to będzie straszne. To takie moje przemyślenia, nie bierzecie tego całkowicie na poważnie. 

Nie wiem jak przedstawić w miarę zrozumiale temat.  No, ale zacznijmy..
Każdy z nas chyba zna legendę o Lechu, Czechu i Rusie. Jest mnóstwo wersji, ale każda z nich mówi o tym,że Lech ujrzał wielkiego, białego ptaka i tam postanowił osiąść.
Szukałam sensownie spisanej legendy, ale serio nie da się ;/ w wielu występuje orzeł biały, w innej samo białe pióro.. Dokładnie więc nie wiem czy stwierdzenie,że rzeczywiście był to ''orzeł'' jest tym prawdziwym(?). 
W każdym razie... jest to ''biały ptak''.

Najstarsze ślady ptaka w godle są datowane na okres rządów Bolesława Chrobrego. Na denarach z tamtego okresu widnieje ''orzeł w koronie''. Niestety na podstawie monet nie da się dokładnie stwierdzić gatunku ptaka. Poza tym na denarach ptak ma charakterystyczne kropki? Oczywiście mógł to być taki zabieg by ptak nie wyglądał tak ''płasko''. Czytałam jednak opinie,że na denarze widnieje paw, bo ptak ten jakoś dziwnie eksponuje swój ogon a nie pierś. No, ale w to już się nie zagłębiam.[Obrazek: e04924fbca9fb.jpg]

Co mówi nam Konstytucja. Pierwszy punkt 28 artykułu Konstytucji Rzeczypospolitej Polskiej mówi,że godłem RP jest wizerunek orła białego w koronie na czerwonym polu.
Jednak ani historykom, ani ornitologom ani innym specjalistom orzeł nie pasuje...

Czym jest więc ten ów biały ptak? Czytałam sporo różnych dziwnych informacji i najczęściej ktoś próbuje nam wmówić,że... jest to bielik. Bielik jednak nie jest orłem tylko orłanem.... Zresztą kolor upierzenia mają inny więc moim zdaniem odpada.

No i teraz.. cały temat powstał stąd ,że sobie oglądałam różne info o Słowianach. No i.. natknęłam się na Raroga.wiki: Rarógraraszek – w mitologi Słowian demoniczny duch ognia, objawiający się pod postacią drapieżnego ptaka (najczęściej sokoła), ognistego smoka lub ognistego wichru.

wiki: Raróg zwyczajnyraróg (Falco cherrug) – gatunek ptaka drapieżnego z rodziny sokołowatych (Falconidae). 

I teraz do czego ja dążę.. przecież Mieszko I przyjął chrzest i pogańskie wierzenia poszły w niepamięć!
No, ale..
Szukałam dalej.. Z monetami znalazłam tę stronkę : http://www.katalogmonet.pl/Monety-polski...-Mieszka-I

Denar Mieszka I wyglądał tak:
[Obrazek: 6510600729c62.png]
tu znalazłam na obrazku,bo na zdjęciu wygląda mało wyraźnie:
  [Obrazek: 1a20990d4516b.png]
Do końca nie wiadomo kiedy dokładnie mogła powstać, ale ''Najbardziej prawdopodobnym okresem, w którym wybito polską monetę były lata 982 - 984.''
Widać na rewersie krzyż z kropkami w kątach co jest symbolem otrzymanego chrztu - to mogę wyczytać na tej stronie. Tylko,że chrzest datuje się na 966..W każdym razie - pytanie - czemu nie wyjaśnili czym są te znaczki wokół tego koła, które wyglądają jak swastyki. Nie jestem do końca pewna jak to jest z tymi symbolami, ale z tego co czytałam to jednym z symboli słowiańskich są Ręce Boga, które wyglądają tak: 
[Obrazek: 963f15ccae489.png]

No i jeszcze jeden denar bity za Chrobrego:
[Obrazek: 95c786a155495.jpg]
Na niektórych znaleziskach rewers też posiada dziwny krzyż podobny do swastyki..
 
Mogę tylko spekulować..
Mieszko I przyjął chrzest , ale mógł to zrobić tylko z powodów politycznych a to nie sprawiło,że nagle zaczął wierzyć w inne bóstwo. Sama Dąbrówka była bardzo wierząca, więc mógł zrobić to dla niej.

No,ale wróćmy do głównego tematu. Moim zdaniem od początku w godle wcale nie mieliśmy orła .. tylko sokoła! Dopiero w późniejszych latach to zmieniono ,bo no wiadomo chciano całkowicie wyplenić pogaństwo. 

Co do tego sokoła jeszcze to tak sobie oczywiście poszperałam w ptaszkach drapieżnych i wydaje mi się,że ten najbardziej pasuje do legendy o Lechu i orle białym:
 
wiki: Białozórsokół norweski (Falco rusticolus) – gatunek dużego ptaka drapieżnego z rodziny sokołowatych (Falconidae), największy przedstawiciel rodzaju Falco.
Z występowaniem go w Polsce jest gorzej, ale można go spotkać, rzadko, ale można. Jest biały, ma czarne plamki, jest duży i piękny. 
O taki:
[Obrazek: 2263096590acf.jpg]
[Obrazek: 807df26586989.jpg]

Dobra.. to może ktoś się z tymi spekulacjami nie zgadza. Ma inne zdanie na ten temat. Może podziela moje zdanie? Albo też się zastanawia.''Nie lekceważ mnie, dlatego że jestem cicha. 
Wiem więcej niż powiem; myślę więcej niż mówię
i obserwuję więcej niż sądzisz.''
Odpowiedz
#2
https://youtu.be/_ipgYKQUwYw?t=7m16s

Czy wy się zmówiliście dzisiaj? Język
[Wideo: ]

"Zawsze życie pod górkę... Kiedy skłaniam głowę patrząc pod nogi to wydaje się, że idę do góry..."

"Wstydzę się tego, że wstydzić muszę się..."

"Innym jestem winny tylko to co od innych sam otrzymałem..."

"Towar macany należy do macanta..." Język

Zapraszam na mój blog - Cichy Blog News
Odpowiedz
#3
Tutaj jest trochę wyjaśnione odnośnie Herbu Polski i legendy czy też historii

https://pl.wikipedia.org/wiki/God%C5%82o...j_Polskiej
"Mówią, że podróż wzmacnia serce, bo chodzenie po nowych drogach sprawia, że słyszysz poprzednie."
Odpowiedz
#4
Zanim trafił na godło został znacznie wybielony. W rzeczywistości bowiem bielik, białą ma głównie głowę, poza tym jest brązowy. Ptak piękny, dumny, największy polski drapieżnik, ale nie orzeł. Gdyby ściśle trzymać się terminologii ornitologicznej, najbardziej znany patriotyczny wierszyk musiałby brzmieć nieco inaczej.

Jaki znak twój? Orłan biały – bielik jest naszym herbowym orłem w cudzysłowie – mówi Marek Staszczyk, ornitolog.
Zawsze towarzyszy nam w ważnych dla nas momentach. Tych prawdziwie historycznych i tych ważnych obyczajowo. Teraz Polacy dyskutują, czy to możliwe że nasza piłkarska reprezentacja nie ma GO na koszulkach? Jedno jest pewne, każdy z nas czuje się współwłaścicielem historii, która się z Nim wiąże i emocji, które budzi. Nasze Godło z dumnym Białym Orłem w złotej koronie. Jak to się stało, że naszym symbolem stał się właśnie Biały Orzeł? Historycy nie są tu zgodni, zacznijmy zatem od znanej pewnie wszystkim legendy…
Według niej, założyciel państwa Polan, Lech, podczas postoju w okolicach Poznania ujrzał pod wieczór sporych rozmiarów gniazdo na drzewie. Znajdował się w nim biały orzeł z dwoma pisklętami. Gdy Lech przyglądał się mu, orzeł rozpostarł skrzydła na tle nieba czerwonego od zachodzącego słońca. Lech zachwycił się, postanowił tam osiąść, umieścił orła w swym herbie, a miejsce na pamiątkę nazwał Gniezdnem (obecnie Gniezno) od słowa gniazdo. Legenda ta stanowi aluzję do podania o założeniu Rzymu przez Romulusa i Remusa.
Legenda o Lechu, który założył gród w miejscu, gdzie „ na wysokich i wyniosłych drzewach znalazł orle gniazdo ”, do dziś pozostaje tylko legendą i do dzisiaj nie jest wiadome dlaczego godłem państwa polskiego stał się biały orzeł. Historycy Polscy nie są do końca pewni, czy orzeł był znakiem dynastii Piastów. Na pierwszych bitych monetach króla Polski Bolesława Chrobrego widnieje wprawdzie ptak, ale nie da się jednoznacznie ustalić, czy jest to orzeł, czy może paw. W XII wieku znak orła gościł na monetach bitych przez książąt krakowskich.
Orzeł w koronie polskiej po raz pierwszy pojawił się podczas koronacji Przemysława II w 1295 r. Przemysław II sprawił sobie także pieczęć, na której widniał wielki Orzeł Biały w koronie z obiegającym wokół napisem „ Bóg przywrócił Polakom zwycięskie znaki”.  Pierwsze źródło pisane, które mówi o Białym Orle Polski, jest to Kronika Czeska-  zapis ten brzmi tak: “…Sztandar czarny jak węgiel, z białym orłem unosi się nad polskim orszakiem…”, zaś Władysław  Łokietek nakazał umieścić orła Przemysława II na Szczerbcu. W ten sposób Orzeł Biały stał się herbem Królestwa Polskiego, przyjmowanym kolejno przez wszystkich władców polskich

Przyozdabiano nim szaty królewskie, broń osobistą i chorągwie. Postać orła widniała na insygniach władców z dynastii Piastów, Jagiellonów, Wazów i kolejnych królów. Godło eksponowano podczas ceremonii koronacyjnych, przyjazdów dostojników zaprzyjaźnionych państw, zawierania traktatów pokojowych, obrad sejmowych, orszaków weselnych i pogrzebów.  Orzeł był obecny także na polu walki.
W ciągu wieków zmieniał się sposób przedstawiania orła, niezmienna pozostawała symbolika tego znaku. Orzeł Biały w koronie symbolizował państwo polskie, króla, który je uosabiał oraz Naród polski. Symbolizował siłę, potęgę i majestat. Biel orła oznaczała dobro, czerwień pola, w którym umieszczano jego wizerunek – dostojność.

To tak pokrótce. Dużo o tym można by pisać.
Dla jed­nych liczy się ja­kość, dla dru­gich ilość. Pośród nich są jeszcze ta­cy, dla których ważne jest cokolwiek. 
 Podziekowania: Des
Odpowiedz
#5
Des znacznie odbiega ten wpis tematyką od wszystkich innych Twoich postów, pokazujesz się z coraz innej strony Zdziwko Duży uśmiech

Tak ogólnie to wydaje mi się, że dawni ludzie nie byli jakimiś tam wielkimi ornitologami, natomiast darzyli ptaki drapieżne szacunkiem za ich cechy, podobnie jak gadami i płazami w większości gardzili itd. I wydaje mi się, że po prostu chodziło im o tę symbolikę, jaką niosą za sobą cechy charakterystycznego ptaka drapieżnego, a czy to konkretnie orzeł, orłan, sokół czy pustułka, to już kwestia drugo, czy nawet trzeciorzędna xD
 Podziekowania: Des
Odpowiedz
#6
Orzeł w herbie Rosji jest złoty i ma dwie głowy, jakiego jest gatunku?
Heraldyka rządzi się swoimi prawami, ważniejszy jest w niej wymiar symboliczny, więc ustalanie gatunku zwierząt herbowych często prowadzi do nikąd. Godło Polski wcale nie musi być wzorowane na bieliku, czy jakimkolwiek prawdziwym gatunku drapieżnego ptaka, to jedynie przypuszczenie, które stało się na tyle popularne, że weszło do podręczników szkolnych dla pierwszoklasistów, nic ponad to.
 Podziekowania: Des
Odpowiedz
(28-09-2017, 18:57 PM)Des napisał(a): Mieszko I przyjął chrzest , ale mógł to zrobić tylko z powodów politycznych a to nie sprawiło,że nagle zaczął wierzyć w inne bóstwo. Sama Dąbrówka była bardzo wierząca, więc mógł zrobić to dla niej.
Chrzest był oczywiście przyjęty z powodów politycznych. Mieszko mógł go przyjąć albo dobrowolnie, albo po zbrojnym "nawracaniu" przez sąsiadów. I dawne wierzenia nie odeszły od razu w niepamięć. Raczej były wykorzystane do szerzenia nowej wiary. W końcu po śmierci Chrobrego nastąpiła "Reakcja pogańska" czyli między innymi bunt przeciwko odgórnemu wprowadzaniu chrześcijaństwa.
Taka mała dygresja ;D
 Podziekowania: Des
Odpowiedz
Pobawić się nawet nie dadzO :<
Jutro odpiszę więcej, bo dziś mi się już nie chce, ale miło, że się zainteresowaliście i nawet znafcy się odezwali Język
''Nie lekceważ mnie, dlatego że jestem cicha. 
Wiem więcej niż powiem; myślę więcej niż mówię
i obserwuję więcej niż sądzisz.''
Odpowiedz
#9
To co z ciagiem dalszym? Duży uśmiech
Odpowiedz
  


Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek:
1 gości